Künye

Platform: PC

EN GERÇEKÇI VURUŞ HISSI! 
HER ATIŞINI BIRE BIR HISSET!

Point Blank’te ateş etme, vurulma, kurşunların çevreye etkisi 
sırasında ortaya çıkan gerçekçi ses ve tepkiler, size en gerçekçi deneyimi yaşatıyor.

HAREKETLI VE CANLI ÇATIŞMA ALANLARI!

Point Blank haritalarında hareket eden dinamik objeler, 
yıkılabilir duvarlar ve patlayabilen arabalarla oyun süresince sürekli değişen bir çatışma alanı sunuyor. 
Çevresel öğeleri kullanarak stratejinizi oluşturun.Takımını seç, silahını al ve bu sürükleyici savaşa se katıl!

Dünyada Project Blackout olarak da bilinen bizim ise Point Blank olarak tanıdığımız ve kitleleri sürükleyen online bir MMOFPS oyun.

Rütbe sistemine dayalı olan Point Blank'e Askeri öğrenci olarak başlar, eğitim alanında tecrübe kazandıktan sonra çatışma alanlarına Er olarak adım atar ve Genel Kurmay Başkanlığına kadar yükselebilirsiniz! Yaptığınız maçların sonucunda kazandığınız puanlarla Point Blank'in devasa mağazasında yer alan onlarca farklı birincil Taarruz Tüfeği, Hafif Makinalı Tüfek, Keskin Nişancı Tüfeği, Pompalı Tüfek, Ağır Makinalı Tüfek ve ikincil tek ve çift el tabancalar silahlardan kinize en uygun olanı seçebilir veya NG satın alarak diğer oyuncuların alamadığı özel yapım silahları edinerek ortalığı kan gölüne çevirebilirsiniz..
Point Blank'de tek silaha bağlı kalmak zorunda değilsiniz, her türden farklı silahları alıp çantanızda taşıyabilir, oyundayken silahlarınızı değiştirip hem haritaya hem de oyun moduna Pompalı tüfek maçı, keskin nişancı maşı, bıçak maçı v.s göre diğer oyunculara karşı avantaj sağlayabilirsiniz. Ayrıca özel yapım aksesuarlar kullanarak karakterinizin görüntüsünü değiştirmeniz ve özelliklerini arttırmanız mümkün.

• En gerçekçi vuruş hissi! Her atışını bire bir hisset! Point Blank’te ateş etme, vurulma, kurşunların çevreye etkisi sırasında ortaya çıkan gerçeçi ses ve tepkiler, sizi en gerçekçi deneyimi yaşatıyor. Hareketli ve canlı çatışma alanları!
• Point Blank haritalarında hareket eden dinamik objeler, yıkılabilir duvarlar ve paylayabilen arabalarla oyun süresince sürekli değişen bir çatışma alanı sunuyor.
• Silahını Tanı! Çeşitli dürbünler, çift şarkör, dot sight gibi gelişmiş silah özellikleriyle daha gerçekçi ve hareketli bir çatışma deneyimi yaşayın! Kinize en uygun silahı seçin.
• Görevler ve Ödüller! Görev kartları satın alın, görevleri tamamlayın ve ödülleri kazanın. Görev zorluğu arttıkça kazanılan ödüllerde bir o kadar değerli olacaktır. Daha fazla görev, daha fazla ödül Point Blank'te!

Point Blank,

2010 Ekim ayında Nfinity Games sayesinde Türk oyuncularla buluşturulan mükemmel bir Türkçe MMOFPS. Oyunun üreticisi ise Güney Kore menşeili Zepetto Games. Point Blank son zamanlarda sayıları artan MMOFPS tarzı benzer oyunlardan oynanış, grafik ,ses  gibi pek çok açıdan ayrılıyor.

 

 

Oyunun bir MMOFPS için yeterli denilebilecek seviyede bir senaryosu bulunuyor. Hikaye hayali bir ülke olan Bankor Cumhuriyeti’nde geçmekte. Devlet ve düzen ile ters düşen bir grup göçmenden oluşan Free Rebels ve kendilerini onları yok etmeye adamış CT Force olmak üzere iki takımda oynayabiliyoruz. Oyunun görsellerine baktığımızda gerçekten türüne göre oldukça kaliteli olduğunu görebiliyoruz. Silah ve karakter tasarımları çok iyi ve silahlar gerçekleriyle tıpatıp modellenmiş. Kısaca grafikler kesinlikle göze batmıyor. Ses konusunda ise yine iyi denebilecek bir seviyede olan oyunda sizi karşılayan güzel bir müzikler bulunuyor. Önemli bir özellik olan Türkçe seslendirmelere baktığımızda ise profesyonelce yapıldığını görüyoruz (oyunda seslendirme yapan spikerin sesi çoğunuza tanıdık gelecektir. Spikerin kim olduğunu bilenler yorum bırakabilir.) Oyun içinde,  çatışma sırasında size gerekli olabilecek “Birlikte gidelim” “Destek lazım!” “Güzel Atış!” “Anlaşıldı.” gibi pek çok cümleyi yazmaya gerek duymadan Z,X,C harflerini ve rakam tuşlarını kısayol olarak kullanarak yazabilirsiniz. Haritalara baktığımzda ise çok iyi seçeneklerimizin olduğunu görüyoruz. Her harita kendi yapısına göre değişik maç çeşitleriyle oynamaya imkan sunuyor. Örnek verecek olursak Kütüphane haritası her yere çok kolaylıkla ve hızlı bir şekilde gidilebilmesinden dolayı “TDM” maçlarına uygunken, Liman Porta konteynerların arasında savaşılmasında dolayı combat maçlarına daha uygun. Harita konusunda kişisel tercihlerim ise Lux Ville, Crack Down, Burning Hall, Eastern Road ve Kütüphane.

 

 

Oyunda ayrıca sağlam bir rütbe sistemi bulunuyor. Hesabınızı ilk açtığınızda Askeri Öğrenci rütbesinde oluyorsunuz. Hemen ardından Er olmanızla birlikte Genelkurmay Başkanı olmakla sonlanabilecek uzun bir Point Blank serüvenine başlıyorsunuz. Maçlarımızda belli miktar puan ve XP yani tecrübe puanı topluyorsunuz.  Her rütbenin bir üst rütbeye atlamak için ihtiyaç duyduğu belirli miktar(sürekli artar bu miktar) XP’ye ihtiyacı vardır. Yeterli XP’yi kazanıp rütbe atladığınızda ise yeni ekipmanlar,silahlar  alabilmeniz için size binlerce puan veriliyor. Ama yine de puanlarınızın yeterli olduğunu düşünmüyorsanız Point Blank web sitesinden üyelik alıp ücret karşılığı NG(Nfinity Gold) alabilirsiniz. NG’ler ile ünvanınızın yeterli olmaması durumunda bile istediğiniz silahı alabilirsiniz. Ama NG ile alınan silahlar “30 günlük” “90 günlük” kullanılacak şekilde size  veriliyor. Puan ile alınan silahlar,ekipmanlar ise “adet” olarak alınıyor.

 

 

Point Blank daha çabuk rütbe atlayabilmek ve ünvan kazanabilmek için bazı görev kartları barındırıyor. Kartları puanlarla alıyorsunuz ve “Keskin Nişancı tüfeği kullanan düşmanı öldür!” “Tam kafadan vur!” “Hafif Makineli tüfekle 3 kişi öldür” şeklinde görevleriniz oluyor. Her bir görev kart seti bitirdiğinizde Şeref Madalyası(ve birkaç madalya daha) ile birlikte hediye XP’ler kazanıyorsunuz. Yılbaşı, Sevgililer Günü, Kurban Bayramı gibi özel günlerde Nfinity Games bazı özel görev kartları hazırlıyor. Şimdi gelelim ünvan sistemine. Ünvan alabilmek için rütbenizin yetmesi ve yeterli miktarda şeref madalyası ve diğer madalyalara sahip olmanız gerekiyor. Yani görev kartı yapmanız gerekiyor. Yeni ünvanlar aldıkça daha iyi silahların kilitlerinin açıldığını göreceksiniz. Daha güçlü silahlar alabilmek istiyorsanız ve NG alamam diyorsanız ünvan almaya mecbursunuz demektir. Ünvanların bazı çeşitleri bulunuyor. Farklı silahlarda uzmanlaşmak için farklı ünvanlar var. Bunlar: Pompalı Tüfek, Taarruz Tüfeği, Keskin Nişancı Tüfeği, Hafif Makineli Tüfek, Bıçak ve Bombadan oluşuyor. Her ünvanı aldığınızda o ünvanın silahındaki değişimi maç esnasında göreceksiniz. Örneğin tepme kontrolu,hedef doğruluğu gibi. Bazı oyuncuların anlayamadığı konulardan biri de “Delici Atış”.Delici atış yapmak demek tek kurşunla iki kişiyi öldürmek demektir. Bu olay genellikle Sniper tüfekleri kullanırken iki düşmanın arka arkaya durması ve vurulmaları sonucu olur. Toplu Katliam ise bir bombayla(C5,el bombası,tüfek bombası) iki veya daha fazla sayıda rakibi öldürmek demektir.

 

 

Elbette her oyunun olduğu gibi Point Blank’in de bazı eksi yönleri var. Örneğin kullanılan hileler. Genelde pek çok oyunda görülen wallhack,aimbot,headshot benzeri hileler yapılıyor. Hile yaptığından emin olduğunuz birinin,hile yaptığını kanıtlayan bir SS alırsanız veya Blink, Fraps tarzı bir programla maçın videosunu görüntüleyip bunları PB sitesinin “Ticket” bölümünde GM’e mesaj atarsanız onlar gerekeni yapacaktır. Gerçi hileler oyunda o kadar da yaygın değil. Keyfinizi kaçıracak hile olayı pek olmuyor. Önemli eksilerden biri de NG meselesi. Oyunda çoğu kesim tarafından kabul görmüş,kendi alanında en kaliteli kabul edilen bazı silahlar var. Mesela taarruz tüfeğinde AUG, keskin nişancı tüfeğinde L-11, Cheytac, hafif makineli tüfekte Kriss .Bunlar kendi alanlarında en iyi silahlar. Ama bu silahları almaya yetecek ünvanlara ulaşmak çok zor. Yani puan aracılığıyla güzel bir silah almak oldukça güç. Zaten yeni eklenen her güzel ürün sadece NG ürünü oluyor. Mini Bomba ve Mega Bomba adında puan tuzağı bir sistem var. Market bölümündenn bunları alıyorsunuz(Mega 3000puan,Mini 2000puan) ve şansınıza artık çeşitli miktar puan,silah,ekipman,özellik vs. bir şey çıkıyor. Ama içlerinden işe yarar birşey ya da sizi zarara sokmayacak bir ürün çıkma olasılığı yok gibi. Elbette bu da oyuncuyu NG almaya yönlendiren bir sistem. Daha önemsiz bir eksi ise rakip takım oyuncularını  içinden geçmek. Evet,genellikle bıçak maçlarında bu durum gerçekten can sıkıcı oluyor. Rakibinize bıçağı savuruyorsunuz fakat bir bakmışsınız rakip arkanızda kalmış. Bunun üzerine bir de kendi takımınızın üyelerinin içinden geçemiyorsunuz. Bir merdiven ağzında veya kapı ağzında sıkışıklık yapıp,takımın hareket kabiliyetini düşürüyor.

 

 

Size önerebileceğimiz silahlar ise bıçakta Amok Kukri ve Combat Machete(sadece NG ürünü),hafif makineli tüfekte Kriss,P90 ve MP-7.Taarruz tüfeğinde AUG ve M4,keskin nişancı tüfeklerindeyse Cheytac(sadece NG ürünü),L11 ve PSG-1.

 

 

 

Toparlayacak olursak Point Blank, diğer Free to Play oyunlardan ayıran bazı güçlü yanları bulunuyor. Eğer siz de bu tarz oyunları seviyorsanız veya ilk defa online bir FPS oyunu deneyecekseniz, büyük bir ihtimalle Point Blank sizi tatmin edecek ve keyifli dakikalar geçirtecektir.

 

 

Copyright © 2014 Sitenin hakları saklıdır. İzinsiz kopyalama ve alıntı yapılamaz !
Kullanıcı Sözleşmesi